Az iskola profilja

        • Profil školy

        •  

          Elérhetőségeink

           

          Óvodánk címe:

          Materská škola -  Óvoda

          925 08 Čierny Brod 489

          Telefonszám :

          031/78 48 485

          Nyitvatartás:
          Intézményünk hétfőtől péntekig 6.30 órától 16.00 óráig tart nyitva.

          Óvodánk magyar tannyelvű.

           

           

           

          AZ ÓVODA KÖZÖSSÉGE

           

          A gyerekek örömteli, szeretetteljes mindennapjairól  gondoskodik:

          Pék Éva – óvodavezető

          Király Mária – óvodapedagógus

          Kleiner Piroska – óvodapedagógus

          Az óvoda tisztaságáról gondoskodik:

          Ostradecky Katalin – takarítónő

          A gyerekek egészséges táplálkozásáról gondoskodik:

          Duba Mária – szakácsnő

          Kollárik Gabriella – konyhavezetőnő

           

           

           

           

           

          AZ ÓVODÁNK  BEMUTATÁSA

           

          Az óvoda elősegíti a személyiség fejlődését szociális- érzelmi, intellektuális, testi, erkölcsi, esztétikai téren, valamint a kézügyesség és képességek fejlődését. Kialakítja a feltételeket a további művelődésre, felkészíti a gyerekeket a közösségi életre összhangban az egyéni és életkori sajátosságokkal.(245/2008 oktatási törvény)

          Intézményünk, a Mesevilág óvoda az Állami művelődési program (ISCED 0) alapján kidolgozott – kiemelten egészségi nevelésre épülő – saját iskolai művelődési program szerint dolgozik.

          Önkormányzati fenntartású, óvodánk 1983-ban épült.

          A  Mesevilág óvodában 2 csoportban folyik a gyermekek nevelése, fejlesztése. Egyik csoportunkban egész napos, a másikban félnapos oktatást és nevelést biztosítunk.

          A gyerekek napi életét átszövik a mesék, versek, mondókák. Mindent, amit egy kisgyereknek tudnia kell, a játékon és a mesén keresztül tanulja meg. Óvodánkban hangsúlyos szerepet kap a szlovák nyelvvel való ismerkedés is.

          Fontosnak tartjuk, hogy biztonságot nyújtó, szeretetteljes környezetben formáljuk a gyermekeket. Nagy hangsúlyt fektetünk az egészséges életmódra való nevelésre, ennek keretén belül igyekszünk biztosítani a szabad levegőn történő sok mozgást, illetve a gyümölcsben és vitaminban gazdag táplálkozást.

           A játékot – mint az óvodás korosztály alapvető tevékenységét – kiemelten fontosnak tartjuk. A játék az egész napirendet átszövi, hiszen ebben az életkorban ez a személyiségfejlesztés leghatékonyabb eszköze. Nagy szerepet szánunk a spontán szerzett ismeretek megszerzésének, ezért gyermekek érdeklődésére és kíváncsiságára támaszkodva tervezzük meg az óvodai életet.

          Játékeszközeinket – fenntartói segítséggel és alapítványi hozzájárulással – évről évre fejlesztjük, gyarapítjuk. A csoportszobákat a gyermekek életkori sajátosságainak megfelelően rendezzük be. Folyamatosan szépítjük, újítgatjuk a csoportszobákat, hogy a gyerekek minél otthonosabban érezzék magukat. Most kezdődik meg a bútorok cseréje,  az által minden csoportszobánk új, önálló arculatot kap majd.

          Az udvari játékhoz kialakítottunk a Meseudvart a nyugodt, biztonságos játéktevékenységhez – megvalósításában segített az ELLE Consult s.r.o. cég, valamint a magyarországi  Bethlen Gábor Alap Zrt. A Meseudvar folyamatosan szépül.

          Óvodánkat rendszeresen látogatja logopédus, hogy megfigyelje, felmérje a gyermekek beszédhibáit.

          Közvetlen partnerünk az iskola, amely folytatja az általunk elkezdett nevelést, oktatást. Részt veszünk egymás rendezvényein.

          Meggyőződésünk, hogy a pedagógusoknak és a szülőknek együttesen kell részt venniük a gyermekek nevelésében, ezért rendkívül fontosnak tartjuk a szülőkkel való hatékony kommunikációt és szorgalmazzuk aktív részvételüket az óvoda életében.

          Céljunk, hogy az oktató-nevelő munkánkkal elnyerjük a szülők bizalmát, megfeleljünk az elvárásoknak, és a gyerekek örömteli, boldog napokat töltsenek az óvodában.

          Beíratás és felvétel az óvodába

          Az óvoda általában hároméves kortól hatéves korig biztosítja az óvodai képzést a gyermekek részére, kivételesen kétéves kortól is látogathatják a gyerekek az óvodát.

          A gyermeket az óvodába a törvényes képviselő kérvénye alapján veszünk fel.

          A fenntartó jóváhagyásával az igazgatónő az óvoda épületében és más nyilvánosan elérhető helyen teszi közzé beíratási kérvény leadásának időpontját a következő iskolai évre, általában február 15-től március 15-ig. A beíratás helyével és időpontjával  együtt közzéteszi a gyerekek felvételének feltételeit is. A felvételnél elsőbbségük van azoknak a gyerekeknek, akik betöltötték az ötödik életkorukat, és azoknak, akik halasztott iskolakezdésűek. Az óvodai felvétel további feltételeit az igazgató az iskolatanáccsal való egyeztetés alapján teszi közzé.

          A gyermek törvényes képviselője az írásbeli kérvénnyel együtt benyújtja a gyermek egészségi állapotáról szóló orvosi igazolást, melyet a gyermekorvos állít ki. A kérvény az igazolás nélkül nem teljes és nem érvényes.

          A gyermek felvételénél beszoktatási ottlét határozható meg, amely nem lehet hosszabb 3 hónapnál.(245/2008 közoktatási törvény)

          Az óvoda házirendje

          A szülő a gyerekét átöltöztetés után adja át reggel 6:30- tól 8:30 óráig az óvodapedagógusnak. A gyermek egyedül nem jöhet óvodába, még a kaputól sem! A beteg, gyógyszert szedő, még lábadozó gyermek behozatala az óvodába a többi gyermek egészségének megőrzése érdekében nem lehetséges. A gyermek átvételét a pedagógus elutasíthatja, ha észreveszi, hogy a gyermek egészségi állapota nem megfelelő.

           Abban az esetben, ha a gyermek a nap folyamán később érkezik az óvodába, a szülő megegyezhet az óvodapedagógussal az érkezésről, de nem zavarhatja meg a többi gyerek óvodai tevékenységét.

          A gyermekét a szülő 15: 00 órától veheti át. A szülő írásos engedélye szükséges ahhoz, hogy az óvodapedagógusok a gyermeket kiskorú testvérrel vagy az óvodapedagógusok számára ismeretlen személlyel hazaengedjék; az írásos engedélyt a szülőknek kell átadnia az óvónőnek, legkésőbb az aktuális nap reggelén.

          Azon gyerekek, akik félnapos képzésen vesznek részt, 12: 00 óráig tartózkodnak az óvodában.

          Hiányzás esetén az étkezések lemondhatók előre vagy a távollétének napján, legkésőbb 8: 00 óráig a 031/784 8485 telefonszámon, vagy személyesen. Ha ez nem történik meg, a szülő az étkeztetés teljes díját téríti.

          Ha a nap folyamán a gyermek megbetegszik, az óvodapedagógus elkülöníti, és értesíti a szülőt.

          A szülőknek szóló információk  az öltözőben az ismertetőtáblán vannak elhelyezve, itt értesülhetnek a napi nevelőmunka  tartalmáról. Fontos, hogy a szülő működjön együtt az óvodapedagógusokkal gyermek érdekében, vegyen részt a szülői értekezleteken.

           

          Az óvodai neveléshez  nem szükséges dolgok bevitelének szabályai:

          1. A „ beszoktatós” gyermek otthonról behozhatja kedvenc játékát, mely számára érzelmi biztonságot jelent, s a többi gyermek számára sem balesetveszélyes (plüss állatok, kedvenc tárgy, könyv).

          2. Értékes játékok behozatala az óvodába nem megengedett, azokért kártérítési felelősséget nem vállalunk.

          Napirend az óvodában

          A nevelési-oktatási tevékenység az óvodában szervezett formában történik, a gyerekek optimális bioritmusát és egészséges életritmusát figyelembe véve.

          Napirend:  

           

          Időpont

          Tevékenységek

          6,30

          A gyerekek érkezése, játék és játéktevékenysgek

          Mozgásos és lazító gyakorlatok

          Edukációs tevékenységek

          9,00 – 9,30

          Személyi higiénia

          Tízórai

           

          Edukációs tevékenységek,

          Kint tartózkodás, séta

          11,30 – 12,15

          Személyi higiénia

          Ebéd

          Szájhigiénia

           

          Pihenés

          14,30 – 14,45

          Mozgásos és lazító gyakorlatok

          Személyi higiénia

          14,45 – 15,00

          Uzsonna

          15,00 – 16,00

           

          Játék és játéktevékenységek – individuális, csoportos közvetlenül és

          közvetetten irányított edukációs tevékenységek

          A nap értékelése

           

           A gyermekek jogai és kötelességei

          A gyermeknek joguk van:

          • egyenlő joguk van, hogy oktatásban és nevelésben részesüljenek;
          • az ötéves gyerekeknek a kötelező iskolalátogatás megkezdése előtt egy évig az óvodában az ingyenes nevelésre és oktatásra;
          • állami és anyanyelvükön történő, képességeiknek, érdeklődésüknek, adottságaiknak megfelelő oktatásban és nevelésben részesüljenek;
          • egyéni hozzáállásra, mely figyelembe veszi az ő képességeit és lehetőségeit, adottságait és egészségét az előírt törvény alapján;
          • nemzetiségi és etnikai hovatartozásuk tiszteletben tartására;
          • nevelésre és oktatásra biztonságos és higiénikus környezetben;
          • képességeiknek, érdeklődésüknek adottságaiknak, tehetségüknek megfelelő neveltetésben részesülniük;
          • saját személyük tiszteletére, számukra a fizikai, pszichikai és szexuális erőszak elleni védelem bebiztosítására;
          • a speciális képzésre szoruló gyermeknek joga van a specifikus formák és módszerek kihasználására a nevelésben és oktatásban, amelyek megfelelnek az ő szükségleteinek, az elkerülhetetlen feltételek kialakítására, amelyek ezt a nevelést és oktatást lehetővé teszik.

          A gyermekek kötelességei:

          • úgy viselkedni, hogy ne veszélyeztesse saját és mások egészségét, biztonságát;
          • tiszteletet tanúsítani az óvodástársak és az óvoda alkalmazottjaival szemben;
          • elfogadni az óvoda alkalmazottjainak utasításait, amelyek összhangban vannak az általános kötelező jogi előírásokkal, az óvoda belső előírásaival és a jó erkölccsel.

           

          A szülők jogai és kötelességei

          A szülőnek joga van:

          • az oktatási-nevelési intézmény szabad megválasztására, a gyerekének olyan óvodát választani, amely a törvény szerint biztosítja a nevelést és oktatást;
          •  megismerkedni az óvoda nevelési programjával és az óvodai rendtartással;
          • gyerekek fejlődéséről, magatartásáról rendszeres tájékoztatást, neveléséhez tanácsokat, segítséget kapni;
          • az iskola igazgatójával való előzetes egyeztetés alapján részt venni a nevelésben és oktatásban;
          • az iskolatanács tagjain keresztül véleményt nyilvánítani az óvoda nevelési programjával kapcsolatban.

          A szülő (törvényes képviselő) kötelességei:

          • a gyermek számára kialakítani a feltételeket az óvodába való járásra;
          • az óvodai rendtartást betartani;
          • odafigyelni a gyermek szociális és kulturális hátterére, elfogadni az ő speciális nevelési-művelődési szükségleteit;
          • értesíteni az óvodapedagógust gyermekük egészségügyi állapotában történt komoly változásokról;
          • bejelenteni a gyereket a kötelező iskolalátogatás teljesítésére;
          • értesíteni gyermeke óvodapedagógusát a hiányzás okáról;
          • fizetni az óvodai illetéket.

          Az óvodai illeték térítése

          A havi hozzájárulás összege az óvodában a fenntartó által meghatározott 4, 97 €.

          Az illetéket minden hónap 10. napjáig kell befizetni.

          A kötelező hozzájárulás fizetése alól kivétel:

          • minden gyermek, aki betöltötte ötödik életévét és iskolaköteles lesz;
          • ha a szülő az intézmény igazgatójának fel tudja mutatni az előírásoknak megfelelően, hogy szociális segélyben részesül;
          • ha a gyermek a bíróság által van elhelyezve az intézményben.

          A fizetés alól kivételben részesül a fenntartó által:

          • aki 30 egymást követő kalendáriumi napon keresztül hiányzik betegség vagy családi okok miatt, felmutatható módon – a törvényes képviselő írásbeli kérvénye alapján;
          • aki a nyári szünet alatt nem jár óvodába

          Ha az intézmény a fenntartó által nyomós ok miatt nem üzemel, a fenntartó részilletéket szabhat meg.

          Hozzájárulás a gyermekek étkezéséhez

          • Az óvodai étteremben az étkezés a község fenntartósága alatt valósul meg

          résztérítéssel.

          • Egésznapos étkezés:     1,05 €

          ebből:           tízórai:     0,24 €

                               ebéd:        0,60 €

                               uzsonna:  0,21 € 

          A hozzájárulást a törvényes képviselő az élelmiszer vásárlására fordítja.

          A hozzájárulást a szőlő előre, a következő hónapra fizeti be.

          Az igazgatónak jogában van kiadni határozatot az óvodai képzés idő előtti befejezéséről, ha a törvényes képviselő többszöri felszólítás után nem fizeti meg az óvodai, vagy az étkezési illetéket.

          RENDKÍVÜLI ESEMÉNYEK

           A nevelési-oktatási intézmény vezetője rendkívüli szünetet rendelhet el:

          rendkívüli időjárás, járvány, természeti csapás vagy más elháríthatatlan ok miatt, ha a nevelés és oktatás

          működtetése nem biztosítható vagy az intézkedés elmaradása jelentős veszéllyel,

          illetve helyrehozhatatlan kárral járna (szükséges a fenntartóval való egyetértés).

          Záradék

          Az óvodai rendtartás nyilvános: az óvoda folyosóján bárki számára hozzáférhető. A tanév elején az óvodapedagógusok gondoskodnak arról, hogy a szülőkkel megismertessék.
          Az óvodai rendtartás a kihirdetést követő hét első munkanapján lép életbe és a tanév utolsó napjáig van hatályban. A rendtartás minden évben felülvizsgálatra, ill. szükség esetén módosításra kerül.

          Óvodánk, a Mesevilág óvoda rendtartása a nevelőtestület, a szülői tanács és az iskolatanács jóváhagyásával 2011. szeptember 20-án lépett életbe.

          A gyermek számára szükséges óvodai felszerelés:
          – Váltóruha a szekrényben (zokni, bugyi, harisnya, atléta, felsőruházat, benti szoknya v. nadrág) abban az esetben, ha összevizezi magát, szükség lehet rá.
          Szappan
          Fogkefe
          Fogkrém
          Wc papír (4 tekercs)
          Papírzsebkendő
          Papucs (zárt, könnyen felvehető, tépőzáras)
          Ágynemű (takaró+ huzat, kispárna) Kispárnát nem biztosítunk, viszont biztosítunk takarót és huzatot, de lehet hozni, ha a szülő akar. A tisztításáról, mosásról az anyukák gondoskodnak. Ez egyébként olyan szempontból jó, hogy a gyerek a maga megszokott kis huzatai között próbálhat meg elaludni egy eleinte még mindenképp idegen környezetben úgy, hogy közben az otthon megszokott illatokat is érzi.
          Pizsama

          Övet ne adjunk a kicsire, mert az átöltözésnél, vécézésnél problémát jelenthet neki.

          Jó, ha az egészségügyi kártya másolatát is leadjuk az intézményben.

          A szülők telefonszámát  is kérjük.

          Az óvoda egészségvédelmi szabályai:

          A gyermek ruházatát az óvodában jellemezze praktikusság, kényelem (könnyen le és felvehető legyen), tisztaság, rétegesség.

           

          ÓVODAI ÁLLANDÓ (ISMÉTLŐDŐ) PROGRAMOK

           Kulturális programok:

          ·        játszódélután a szülőkkel

          ·        kirándulás a szülőkkel

          ·        bábszínház látogatás

          ·        meghívott vendégek (zenekar, bábszínház, bűvész, bohóc)

           

          Az ünnepek a hétköznapokat megszakítva teszik színesebbé az évet. Nincs olyan gyerek a világon, aki ne szeretne ünnepelni. Az ünnepeket a mesék, népdalok, gyermekjátékok, mondókák segítségével gazdagítjuk. 

          Az ünnepek, a hagyományok ápolása is fontos része az óvodai életünknek

          Állandó programjaink, ünnepségeink, jeles napok:

           

           Események

          Időpont

          Ismeretterjesztő séták –  az óvoda közvetlen környezetében

          szeptember

          Exkurzió Katka tanító néni kertjébe

          október

          Őszi ünnep az óvoda udvarán – Tökparádé

          október

          Gyermekmunkák kiállítása: ,,Őszanyó“

          november

          Téli vásár

          december

          Mikulás ünnepség

          december

          Karácsonyi ünnepség

          december

          Farsangi jelmezbál

          február

          Téli olimpia

          január

          Mesenap az óvodában

          március

          Bekapcsolódás a versenybe:

          ,,Húsvéti tojás“

          március

          Beíratkozás az óvodába – bábelőadásA leendő óvodások fogadása

          március

          Anyák napja

          május

          Sport-olimpia az óvoda udvarán –

          gyerekek és szülők sportnapja

          május

          Gyermeknap

          május

          Ovifesztivál

          június

          Évzáró, ballagás

          június

           

           

           

          Az óvodai beszoktatás rejtelmei

          Minden család életben elérkezik az az idő, amikor gyermekét óvodába viszi. Vagy azért, mert elérte a hároméves kort, és édesanyja visszamegy dolgozni, vagy azért, mert a kicsi már unatkozik otthon, szüksége van vele egykorúak társaságára.

           Akárhogy is történik, az elszakadás sem a gyereknek, sem a szülőknek nem könnyű. Több módszer is használatos a beszoktatásra,

          Van olyan szülő, aki először csak kevesebb, majd egyre hosszabb időszakra hagyja őt az óvodában. Más anyuka a picit csak ebédig hagyja bent, ekkor valaki érte megy és hazaviszi, és amikor ez már zökkenőmentesen megy, akkor kerül sor a délutáni ott alvásra. Van, aki fél napra hordja, mert a szülő nem dolgozik, gyermeke délután nem alszik. Természetesen, van, aki rögtön egész napra viszi gyermekét az óvodába. Szeretné, hogy ott aludjon a gyereke délután, ezért minél előbb erre a rendszerre áll rá. Mindegyik módszernek vannak előnyei és hátrányai is.

          Nincs jobb vagy rosszabb módszer, hiszen minden gyermek más, mindegyiknél más válik be, de egy biztos: óriási változás az életében, ezért mindenképpen türelmet, megértést, odafigyelést igényel a családtagok részéről. És a helyzetet még nehezíti, ha úgy kell vigasztalni a csöpséget, hogy a saját szemünkbe is könnyek szöknek. Fontos azonban, hogy a gyerek ne érezze meg, hogy anya szomorú vagy fél.

          A másik fontos dolog, hogy bízzunk gyermekünkben, hogy ügyesen veszi majd az akadályokat, és saját magunkban, hogy kialakítottuk a kicsiben a feltétlen bizalmat, mely által elhiszi, hogy nem hagyjuk ott az oviban, főleg ha megígérjük, hogy délután érte megyünk. De a legfontosabb, hogy szemünk fényének tudnia kell: akkor is szertjük, ha épp nem vagyunk vele.

          Néhány bevált ötlet, hogy ezt a mindenki számára nehéz időszakot könnyebbé tegyük:

           1. Beszélgessünk gyermekünkkel sokat az óvodáról, hogy megszokja annak gondolatát.

           2. Minden reggel tudatosítsuk benne, hogy délben, vagy délután érte megyünk és hazavisszük.

           3. Már az óvodakezdés előtt hónapokkal rábízhatjuk gyermekünket a nagyszülőkre, barátokra, ismerősökre, így könnyebben megszokja a távollétünket.

           4. Járjunk rendszeresen baráti társaságba, hogy hozzászokjon a közösségi szabályokhoz.

           5. Ha van rá lehetőség, menjünk el együtt az óvodába , délelőtt 10.30-tól az óvoda udvarán vagyunk, mindenkit szeretettel várunk..

           6. Csak pozitív dolgokat mondjunk az óvodáról, hogy gyermekünk  úgy érezze, kiváltság oda járni.

           7. Mindig hallgassuk meg türelmesen, érdeklődve, ha az óvodai élményeiről mesél.

           Kívánunk minden szülőnek és apróságnak zökkenőmentes beszoktatást és sok-sok új és szép élményt!